Konferencja Ignite 2020 (tym razem online) przyniosła dużo zapowiedzi dotyczących Microsoft Teams. Kilka z nich to „grube” funkcje które już na poważnie tworzą z Teamsów platformę do pracy grupowej. Sporo to powtórzenia ale już z datą premiery. Mamy m.in. długo wyczekiwane pokoje w spotkaniach, CDS dla Teams, podsumowanie spotkania, rejestracje na webinary, nowe plansze do trybu wspólnego i wiele więcej.
Teams + Power Platform 2.0
Dotychczas mogliśmy tworzyć aplikacje w PowerApps i dodawać je do Teamsów jako zakładki lub aplikacje przypinane do menu. Można nimi zarządzać globalnie, jednak wyraźnie było widać że to 2 osobne narzędzia i integracja jest szczątkowa.
Integracja w nowej odsłonie to już zupełnie inny kaliber. Od teraz (jest już dostępna wersja Preview) można budować nowe aplikacje w PowerApps bezpośrednio w Teamsach. Dodatkowo jest już dostępny CDS Project Oakdale który zapewnia nam źródło danych dla naszej aplikacji.
Co nam daje ta nowa integracja?
- CDS Project Oakdale zapewnia nam relacyjne źródło danych wbudowane w Teamsy i to w ramach istniejącej licencji. Co prawda nie jest tak rozbudowane jak płatny CDS jednak do wielu zastosowań zupełnie wystarczy.
- Nowe PowerApps Studio. Uruchamiamy je bezpośrednio z Teamsów i możemy budować aplikację i tworzyć bazę CDS Project Oakdale. Ta wersja ma troszkę mniej zaawansowanych opcji dla kontrolek ale zobaczymy jak się rozwinie.
- Integracja Azure API Management z CDS Project Oakdale – brzmi skomplikowanie ale jest do łatwy konektor dla aplikacji w Teams do danych które mamy w Azure.
- Lepsza integracja i zarządzanie aplikacjami. Teraz aplikację można szybko udostępnić wszystkim członkom/właścicielom danego zespołu oraz wysłać ją do Sklepu w Teams (koniec z export/import i ręcznym nadawaniem uprawnień).
- Wbudowane narzędzia administracyjne. Razem z lepszą integracją na poziomie użytkownika dostajemy też więcej opcji na poziomie uprawnień do aplikacji i zarządzania.
To jest dopiero wersja Preview ale już widać że będzie to funkcja które najmocniej zmieni pojmowanie Teamsów. To już nie narzędzie do komunikacji czy pracy grupowej.
To już prawdziwa Platforma.
Premiera – dostępne w wersji Preview.

Pokoje w spotkaniach
Długo wyczekiwana funkcja dzielenia spotkania na mniejsze pokoje. W trakcie spotkania będzie można utworzyć dodatkowe pokoje (np. w celu omówienia konkretnych tematów przez mniejszą grupę), przełączać się pomiędzy pokojami, dodawać ogłoszenia i zamykać takie pokoje (uczestnicy pokoju wrócą do głównego spotkania). Funkcja już jest dostępna w wersji Developerskiej i ma ukazać się w październiku.
Największym beneficjentem będą zapewne szkoły i uczelnie (teraz trzeba tworzyć wiele spotkań w kanałach żeby popracować w mniejszych grupach).
Premiera – październik 2020.

Nowe układy prezentacji
Obecnie mamy do wyboru tylko 1 układ prezentacji treści w Teamsach – ekran/aplikacja i obrazy z kamer poniżej.
Nowe układy zapewnią znaczne lepsze możliwości dostosowania tego co widzi uczestnik spotkania. Będzie można nakładać obraz z kamery na prezentowaną treść czy ustalać priorytet prezentowanej treści. To wszystko z dodatkiem AI która usunie tło z naszej kamerki.
Premiera – koniec 2020.

Nowe funkcje trybu Wspólnego
Tryb Wspólny (Together mode) to funkcja nakładania osób z włączonymi kamerami na wspólny ekran sali konferencyjnej. Zapowiadane nowe funkcje to nowe ekrany (audytorium, sale konferencyjne, kawiarnia) oraz dodanie automatycznego skalowania i pozycjonowania osób na sali (koniec z wielkimi głowami).
Premiera – koniec 2020.

Podsumowanie spotkania
Obecnie po zakończonym spotkaniu nie ma jednego miejsca z podsumowaniem czy plikami wysyłanymi w trakcie spotkania.
Nowa funkcja to poprawki – od tej pory będzie 1 dedykowane miejsce na wszystkie informacje z danego spotkania. Lista uczestników, pliki, nagrania, wiadomości z czatów.
Premiera – koniec 2020.

Webinary w Teams!
To „gruba” rzecz według mnie. Teamsy będą wspierać proces rejestracji uczestników na spotkania! Będzie można określić czy uczestnik musi wypełnić pola i jakie.
Dzięki temu o wiele łatwiej będzie można zorganizować proces rejestracji uczestników zewnętrznych na takie spotkanie.
Premiera – koniec 2020.

Szablony w Teams
Zapowiadane szablony w końcu nadchodzą. Od tej pory będzie można tworzyć własne szablony (rozbudowane o zakładki i kanały) i na ich podstawie tworzyć nowe w pełni funkcjonalne. Kto używał obecnej funkcji tworzenia nowych zespołów na bazie istniejących z pewnością się ucieszy.
Premiera – w trakcie wdrażania!
SharePoint Home Site App
Nowa aplikacja dla Teams która wyświetli stronę z SharePoint Online bezpośrednio w Teams. Obecnie można to robić za pomocą aplikacji SharePoint, jednak Home Site zapewni pełne wsparcie dla nawigacji w SharePoint Online i wyświetli strony w pełnej szerokości.
Intranet bez wychodzenia z Teams? Oto jest!
Premiera – koniec 2020.

Akceptacje w Teams
Przepływy akceptacyjne bezpośrednio w Teamsach to ewolucja Flow akceptacyjnych. Nowe funkcje pozwolą na tworzenie, zarządzanie, udostępnianie i samą akceptację bezpośrednio z poziomu Teamsów. Akceptację będzie można uruchomić z czatu, rozmowy w kanale lub w aplikacji do akceptacji.
Premiera – październik 2020.

Usprawnienia w Teamsach
Kilka dodatkowych mniejszych usprawnień to nowy guzik do rozpoczynania rozmowy w kanale. Niby banalna rzecz a jednak dużo zmienia! Wcześniej każdy tekst wpisany z paska na dole tworzył nową konwersację i ludzie często dodawali nowe wpisy zamiast tworzyć konwersację (bardzo przydatne przy większej ilości informacji). Teraz po prostu intuicyjnie piszemy w odpowiednim miejscu.
Kolejna funkcja do panel informacyjny danego kanału z informacjami o członkach, przypiętych postach i szybkim dodawaniem nowych osób. Mała rzecz a cieszy.
Premiera – już dostępne.

Aplikacja Insights
Nowa aplikacja bazująca na danych z MyAnalytics oraz Workplace Analytics pozwoli na analizę pracy osób w zespole i poprawę jakości tej pracy poprzez propozycję zmiany nawyków i wprowadzenie innych sugestii.
Aplikacja to nie tylko zwykła analityka i wyciśnięcie więcej z ludzi ale bardziej ludzkie spojrzenie na ludzi które ma zapewnić przyjemniejszą pracę. Planowana jest integracja m.in. z aplikacją do medytacji Headspace. Jest to szczególnie ważne a często pomijane w narzędziach i będę śledził dalsze informacje na ten temat.
Premiera – październik 2020.

Integracja wyszukiwarki z Microsoft Search
Teamsy otrzymają pełną integrację z wyszukiwarką Microsoft Search. Zapewni to jednolity system wyszukwiania treści we wszystkich usługach z poziomu Teamsów. Lepiej dopasowane wyniki, szybsze działa i kontekstowe treści dopasowane do danej osoby.
Premiera – koniec 2020.

Nagrywanie spotkań
Spora rewolucja szykuje się w nagrywanie spotkań. Obecnie nagranie automatycznie jest zapisywane w usłudze Stream. Tam jest przeprowadzana dodatkowa obróbka wideo i tam można obejrzeć nagranie. Ważne – nie można takiego nagrania udostępnić poza firmę.
Zmiana to możliwość ustawienia gdzie mają być przechowywane nagrania – w Stream czy w SharePoint Online/OneDrive. To otwiera drogę do łatwego udostępniania nagrań osobom z poza firmy, ustawiania polityk retencji, DLP, tworzenia Flow w oparciu o nagrania i innych.
Zapisywanie nagrań poza Streamem niesie również kilka ograniczeń – napisy tylko w języku angielskim, brak wyszukiwania w transkrypcji, brak możliwości zablokowania pobierania filmu.
Premiera – koniec 2020 (ustawienie jest już dostępne z poziomu PowerShella ale jeszcze nie działa po stronie Teamsów).
Więcej…
Czy to wszystko? NIE!
To tylko najważniejsze z mojego punktu widzenia nowości i zapowiedzi. W trakcie konferencji Microsoft zapowiedział znacznie więcej a jeszcze więc można odnaleźć na roadmapie developerskiej i śledząc nowości i zapowiedzi z innych obszarów Microsoft 365 (np. o Listach czy bezpieczeństwie).
Pełna lista nowości z Teams dostępna jest na stronie Microsoft.