Nowości w Teams – Ignite 2020

Konferencja Ignite 2020 (tym razem online) przyniosła dużo zapowiedzi dotyczących Microsoft Teams. Kilka z nich to „grube” funkcje które już na poważnie tworzą z Teamsów platformę do pracy grupowej. Sporo to powtórzenia ale już z datą premiery. Mamy m.in. długo wyczekiwane pokoje w spotkaniach, CDS dla Teams, podsumowanie spotkania, rejestracje na webinary, nowe plansze do trybu wspólnego i wiele więcej.

Teams + Power Platform 2.0

Dotychczas mogliśmy tworzyć aplikacje w PowerApps i dodawać je do Teamsów jako zakładki lub aplikacje przypinane do menu. Można nimi zarządzać globalnie, jednak wyraźnie było widać że to 2 osobne narzędzia i integracja jest szczątkowa.

Integracja w nowej odsłonie to już zupełnie inny kaliber. Od teraz (jest już dostępna wersja Preview) można budować nowe aplikacje w PowerApps bezpośrednio w Teamsach. Dodatkowo jest już dostępny CDS Project Oakdale który zapewnia nam źródło danych dla naszej aplikacji.

Co nam daje ta nowa integracja?

  • CDS Project Oakdale zapewnia nam relacyjne źródło danych wbudowane w Teamsy i to w ramach istniejącej licencji. Co prawda nie jest tak rozbudowane jak płatny CDS jednak do wielu zastosowań zupełnie wystarczy.
  • Nowe PowerApps Studio. Uruchamiamy je bezpośrednio z Teamsów i możemy budować aplikację i tworzyć bazę CDS Project Oakdale. Ta wersja ma troszkę mniej zaawansowanych opcji dla kontrolek ale zobaczymy jak się rozwinie.
  • Integracja Azure API Management z CDS Project Oakdale – brzmi skomplikowanie ale jest do łatwy konektor dla aplikacji w Teams do danych które mamy w Azure.
  • Lepsza integracja i zarządzanie aplikacjami. Teraz aplikację można szybko udostępnić wszystkim członkom/właścicielom danego zespołu oraz wysłać ją do Sklepu w Teams (koniec z export/import i ręcznym nadawaniem uprawnień).
  • Wbudowane narzędzia administracyjne. Razem z lepszą integracją na poziomie użytkownika dostajemy też więcej opcji na poziomie uprawnień do aplikacji i zarządzania.

To jest dopiero wersja Preview ale już widać że będzie to funkcja które najmocniej zmieni pojmowanie Teamsów. To już nie narzędzie do komunikacji czy pracy grupowej.

To już prawdziwa Platforma.

Premiera – dostępne w wersji Preview.

Teams + PowerApps 2.0

Pokoje w spotkaniach

Długo wyczekiwana funkcja dzielenia spotkania na mniejsze pokoje. W trakcie spotkania będzie można utworzyć dodatkowe pokoje (np. w celu omówienia konkretnych tematów przez mniejszą grupę), przełączać się pomiędzy pokojami, dodawać ogłoszenia i zamykać takie pokoje (uczestnicy pokoju wrócą do głównego spotkania). Funkcja już jest dostępna w wersji Developerskiej i ma ukazać się w październiku.

Największym beneficjentem będą zapewne szkoły i uczelnie (teraz trzeba tworzyć wiele spotkań w kanałach żeby popracować w mniejszych grupach).

Premiera – październik 2020.

Pokoje w spotkaniu

Nowe układy prezentacji

Obecnie mamy do wyboru tylko 1 układ prezentacji treści w Teamsach – ekran/aplikacja i obrazy z kamer poniżej.

Nowe układy zapewnią znaczne lepsze możliwości dostosowania tego co widzi uczestnik spotkania. Będzie można nakładać obraz z kamery na prezentowaną treść czy ustalać priorytet prezentowanej treści. To wszystko z dodatkiem AI która usunie tło z naszej kamerki.

Premiera – koniec 2020.

Modyfikowany układ prezentacji

Nowe funkcje trybu Wspólnego

Tryb Wspólny (Together mode) to funkcja nakładania osób z włączonymi kamerami na wspólny ekran sali konferencyjnej. Zapowiadane nowe funkcje to nowe ekrany (audytorium, sale konferencyjne, kawiarnia) oraz dodanie automatycznego skalowania i pozycjonowania osób na sali (koniec z wielkimi głowami).

Premiera – koniec 2020.

Nowe funkcje trybu Wspólnego

Podsumowanie spotkania

Obecnie po zakończonym spotkaniu nie ma jednego miejsca z podsumowaniem czy plikami wysyłanymi w trakcie spotkania.

Nowa funkcja to poprawki – od tej pory będzie 1 dedykowane miejsce na wszystkie informacje z danego spotkania. Lista uczestników, pliki, nagrania, wiadomości z czatów.

Premiera – koniec 2020.

Podsumowanie spotkania

Webinary w Teams!

To „gruba” rzecz według mnie. Teamsy będą wspierać proces rejestracji uczestników na spotkania! Będzie można określić czy uczestnik musi wypełnić pola i jakie.

Dzięki temu o wiele łatwiej będzie można zorganizować proces rejestracji uczestników zewnętrznych na takie spotkanie.

Premiera – koniec 2020.

Rejestracja na webinar

Szablony w Teams

Zapowiadane szablony w końcu nadchodzą. Od tej pory będzie można tworzyć własne szablony (rozbudowane o zakładki i kanały) i na ich podstawie tworzyć nowe w pełni funkcjonalne. Kto używał obecnej funkcji tworzenia nowych zespołów na bazie istniejących z pewnością się ucieszy.

Premiera – w trakcie wdrażania!

SharePoint Home Site App

Nowa aplikacja dla Teams która wyświetli stronę z SharePoint Online bezpośrednio w Teams. Obecnie można to robić za pomocą aplikacji SharePoint, jednak Home Site zapewni pełne wsparcie dla nawigacji w SharePoint Online i wyświetli strony w pełnej szerokości.

Intranet bez wychodzenia z Teams? Oto jest!

Premiera – koniec 2020.

Intranet w Teams

Akceptacje w Teams

Przepływy akceptacyjne bezpośrednio w Teamsach to ewolucja Flow akceptacyjnych. Nowe funkcje pozwolą na tworzenie, zarządzanie, udostępnianie i samą akceptację bezpośrednio z poziomu Teamsów. Akceptację będzie można uruchomić z czatu, rozmowy w kanale lub w aplikacji do akceptacji.

Premiera – październik 2020.

Akceptacje w Teams

Usprawnienia w Teamsach

Kilka dodatkowych mniejszych usprawnień to nowy guzik do rozpoczynania rozmowy w kanale. Niby banalna rzecz a jednak dużo zmienia! Wcześniej każdy tekst wpisany z paska na dole tworzył nową konwersację i ludzie często dodawali nowe wpisy zamiast tworzyć konwersację (bardzo przydatne przy większej ilości informacji). Teraz po prostu intuicyjnie piszemy w odpowiednim miejscu.

Kolejna funkcja do panel informacyjny danego kanału z informacjami o członkach, przypiętych postach i szybkim dodawaniem nowych osób. Mała rzecz a cieszy.

Premiera – już dostępne.

Panel informacyjny

Aplikacja Insights

Nowa aplikacja bazująca na danych z MyAnalytics oraz Workplace Analytics pozwoli na analizę pracy osób w zespole i poprawę jakości tej pracy poprzez propozycję zmiany nawyków i wprowadzenie innych sugestii.

Aplikacja to nie tylko zwykła analityka i wyciśnięcie więcej z ludzi ale bardziej ludzkie spojrzenie na ludzi które ma zapewnić przyjemniejszą pracę. Planowana jest integracja m.in. z aplikacją do medytacji Headspace. Jest to szczególnie ważne a często pomijane w narzędziach i będę śledził dalsze informacje na ten temat.

Premiera – październik 2020.

Integracja wyszukiwarki z Microsoft Search

Teamsy otrzymają pełną integrację z wyszukiwarką Microsoft Search. Zapewni to jednolity system wyszukwiania treści we wszystkich usługach z poziomu Teamsów. Lepiej dopasowane wyniki, szybsze działa i kontekstowe treści dopasowane do danej osoby.

Premiera – koniec 2020.

Microsoft Search w Teams

Nagrywanie spotkań

Spora rewolucja szykuje się w nagrywanie spotkań. Obecnie nagranie automatycznie jest zapisywane w usłudze Stream. Tam jest przeprowadzana dodatkowa obróbka wideo i tam można obejrzeć nagranie. Ważne – nie można takiego nagrania udostępnić poza firmę.

Zmiana to możliwość ustawienia gdzie mają być przechowywane nagrania – w Stream czy w SharePoint Online/OneDrive. To otwiera drogę do łatwego udostępniania nagrań osobom z poza firmy, ustawiania polityk retencji, DLP, tworzenia Flow w oparciu o nagrania i innych.

Zapisywanie nagrań poza Streamem niesie również kilka ograniczeń – napisy tylko w języku angielskim, brak wyszukiwania w transkrypcji, brak możliwości zablokowania pobierania filmu.

Premiera – koniec 2020 (ustawienie jest już dostępne z poziomu PowerShella ale jeszcze nie działa po stronie Teamsów).

Więcej…

Czy to wszystko? NIE!

To tylko najważniejsze z mojego punktu widzenia nowości i zapowiedzi. W trakcie konferencji Microsoft zapowiedział znacznie więcej a jeszcze więc można odnaleźć na roadmapie developerskiej i śledząc nowości i zapowiedzi z innych obszarów Microsoft 365 (np. o Listach czy bezpieczeństwie).

Pełna lista nowości z Teams dostępna jest na stronie Microsoft.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *