Zadania w Teams

Zadania w Teamsach

Zadania w Microsoft 365 i Teamsach to nie jest prosty temat. Mamy kilka gotowych narzędzi w ramach platformy – Outlook, To Do oraz Planner.

To Do było zintegrowane z Outlookiem od jakiegoś czasu i oferowało dosyć sporo funkcjonalności ale… nie było integracji z Teamsami. Jeżeli używaliśmy To Do to musieliśmy otwierać aplikację w nowym oknie przeglądarki lub w dedykowanej aplikacji na komputerze/komórce.

Planner natomiast był zintegrowany z Teamsami od dawna jednak nie wiedział o istnieniu zadań w To Do. Mieliśmy więc 2 osobne narzędzia i tylko 1 z nich w Teamsach.

Microsoft od dłuższego czasu pracował nad integracją powyższych i o to mamy połączenie Plannera z To Do!

Aplikacja Planner

Microsoft przygotował nową aplikację dla Teamsów o nazwie… Planner. Docelowo nazywać się będzie Zadania (Tasks) jednak póki co mamy 2 aplikacje o tej samej nazwie:

 • Planner jako karta w kanale
 • Planner jako aplikacja osobista (do przypięcia w lewym menu)

Aplikacja osobista to właśnie ta nowa zintegrowana z To Do.

Nowa aplikacja Planner

Co w środku

Interfejs aplikacji jest bardzo podobny do To Do i jest dosyć intuicyjny. Po lewej stronie mamy menu nawigacyjne a po prawej listę zadań.

 • Zadania
  Tutaj znajdziemy listę zadań bez przypisania do konkretnej Listy. Z tego poziomu możemy równiez tworzyć nowe zadania.
 • Ważne
  Lista wszystkich zadań oznaczonych jako ważne. Wyświetlą się zadania zarówno z Plannera jak i z To Do. Przy każdym zadaniu jest informacja gdzie się znajduje (Planner czy To Do).
 • Zaplanowane
  Znajdziesz tu listę wszystkich zadań które mają wpisaną datę w szczegółach oraz informacje o tym gdzie dane zadanie się znajduje.
 • Przydzielone do mnie
  Lista zadań które zostały przydzielone do Ciebie. Mogą to być zadania utworzone przez Ciebie jak również przez kogoś innego.
 • Własne listy
  Poniżej zadań przydzielonych do Ciebie pokażą się listy z zadaniami które sam utworzysz. Tworząc liste nadajemy im własne nazwy.
 • Plany udostępnione
  Lista Plannerów które znajdują się w zespołach do których mamy dostęp (nie musimy mieć żadnego przydzielone w nim zadania). Domyślnie zadania z Plannera wyświetlaja się w formie listy, jednak można zmienić widok na Tablicę (dostępne są wszystkie widoki znane z Plannera).

Nowe zadanie

Tworzenie nowego zadania z aplikacji jest bardzo proste. Podajemy nazwę zadania, priorytet oraz datę i gotowe. Można również podać gdzie zadanie ma być zapisane – możemy utworzyć zadanie w jednej z naszych List zadań lub w dowolnym Plannerze dostępnym w Teamsach.

Jest to bardzo przydatne – nie musimy się przełączać pomiędzy różnymi widokami!

Przypisywanie zadania do Plannera

Tak samo łatwo można utworzyć nowy Planner i zapisać go w wybranym zespole i kanale. Guzik do dodawania nowych List zadań/Plannerów znajduje się na dole menu.

Tworzenie Plannera

Integracja

Integracja zadań To Do z Plannerem i Teamsami wygląda całkiem dobrze. niezależnie od tego gdzie stworzymy zadanie (czy to w Plannerze, czy w To Do) będzie ono widoczne w nowej aplikacji Teamsowej.

Nie trzeba już skakać pomiędzy aplikacjami. Wszystko mamy w 1 miejscu. Co ważniejsze z jednego miejsca możemy monitorować wszystkie zadania, tworzyć nowe oraz umieszczać je w To Do lub w Plannerze (jeśli potrzeba).

Takie podejście pozwala na efektywną pracę i minimalizuje ilość wymaganych zakładek w przeglądarce czy aplikacji.

Póki co nazwa nowej aplikacji jest myląca ale to już niedługo będzie poprawione.

Osobna kwestia to kilka poprawek które by się przydały w samym Plannerze – ale to już na inny wpis.

Co dalej?

Microsoft od dłuższego czasu pracuje nad zmianami w zadaniach i ich integracji z Teamsami. Jakiś czas temu zostały opublikowany plan rozwoju i integracji różnych narzędzi do zadań.

Obecnie jesteśmy w połowie drogi – mamy już aplikację która integruje zadania z To Do/Plannera. Do końca roku integracja będzie jeszcze bardziej dopracowana a nazewnictwo spójne (w ramach różnych aplikacji i wersjami mobilnymi). W listopadzie pojawi się również nowa aplikacja do zadań dla urządzeń mobilnych (spójna z aplikacją Teamsową).

W planach jest również tworzenie zadań bezpośrednio z wiadomości na czacie lub z rozmów na kanałach.

Jak widać mamy w końcu jedno spójne narzędzie do zadań w Teamsach. Spójne i zintegrowane z innymi usługami. Zdecydowanie warto czekać na kolejne funkcje i uaktualnienia!

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *