Nowości w Teams | Ignite 2021

Nowości w Teams Ignite 2021

Niedawno zakończyła się konferencja Ignite 2021 (edycja wiosenna, ponieważ można założyć, że będzie podobna na jesieni). W trakcie wydarzenia Microsoft potwierdził prace nad znanymi już funkcjonalnościami oraz przedstawił szereg nowych funkcji, które zmierzają do usług w Microsoft 365.

Teamsy jako jedno z wiodących narzędzi/platform nie może narzekać na ilość zapowiedzi – usprawnienia w konferencjach, tworzenie webinariów, udostępnianie kanałów (!!!), nowości w zatwierdzeniach, nowe funkcje w zarządzaniu i bezpieczeństwie, oraz wiele, wiele innych.

Poniżej krótki przegląd ciekawszych nowości.

Spotkania

Microsoft Mesh

Pierwszy duży news to Mesh. Jest to nowa platforma od Microsoft do tworzenia aplikacji Mixed-Reality. Aplikacje budowane w oparciu o Mesh umożliwią tworzenie wirtualnych przestrzeni(połączonych ze światem fizycznym) do wspólnej pracy, szkoleń, wymiany informacji czy rozrywki.  Wszystko ma działać na komputerach, telefonach i oczywiście goglach VR.

 A co to ma wspólnego z Teamsami? Kwestią czasu jest powstanie aplikacji, które umożliwią korzystanie z Teamsów (spotkania) w formie wirtualnej, z awatarami 3d innych osób, z biurem odtworzonym w 3d po którym się poruszamy itp.

 Dobrze zrobiona aplikacja z pewnością będzie świetnie działać z goglami, ale jak wypadnie jako zwykła aplikacja na komputerze? Czas pokaże. Brak kontaktów fizycznych na pewno sprzyja takiej technologii.

Microsoft Mesh

Tryb prezentera

Jedna z bardziej wyczekiwanych funkcji. Możliwość definiowania sceny w trakcie spotkania w Teamsach. Będzie można ustawić jaką część ekranu ma zajmować prezentowana treść (np. Dokument) a jaką obraz z kamery. Dodatkowo czy obraz ma być na dokumencie czy obok. W końcu to my zdecydujemy co w danej chwili jest najważniejsze na ekranie.

Tryb prezentera

Widoki

Ta funkcja umożliwi użytkownikom spotkań dostosowanie tego co widzą na ekranie. Jeżeli zależy nam na wirtualnym spotkaniu wówczas użyjemy Trybu wspólnego, przy prezentacjach możemy powiększyć ekran z treścią a pozostałe elementy nie będą przeszkadzać, jest też tryb pełnoekranowy, gdzie liczy się tylko treść (np. Udostępniona prezentacja).

Widok w trakcie spotkania

Inne funkcje:

 • Dynamiczny widok automatycznie pokaże te elementy prezentacji które są w danym momencie istotnie (przy rozmowie skupi się na kamerach, po włączeniu prezentacji zmieni układ tak by treść była widoczna z zachowaniem kamer itp.)
 • PowerPoint Live umożliwi udostępnianie prezentacji PowerPoint w taki sposób jak z aplikacji Desktopowej – prezenter ma widok slajdu i podgląd notatek a uczestnicy mogą przeglądać slajdy niezależnie od prezentacji.
 • Reakcje dodają trochę luzu do spotkań. Można dać “łapkę w górę” lub serduszko prowadzącemu.
 • Możliwość przełączenia prezentacji PowerPoint w tryb wysokiego kontrastu.
 • Napisy generowane dynamicznie otrzymają wsparcie dla nowych języków (brak polskiego)
 • Możliwość wyłączenia kamery uczestnikowi
 • Tworzenie ankiet
 • Ograniczanie spotkania tylko do zaproszonych osób

Webinaria/wydarzenia

Spora grupa nowości, które układają się w nowe zastosowanie Teamsów – webinaria/wydarzenia on-line. Oczywiście do tej pory można było prowadzić webinaria na Teamsach, tworzyć wydarzenia on-line czy konferencje. Nowe funkcje zapewnią jednak nową jakość przy takich zastosowaniach i znacznie ułatwią prowadzenie dużych wydarzeń.

Rejestracja

Pierwsza rzecz to rejestracja na wydarzenie. Nowa funkcja umożliwi tworzenie formularza rejestracyjnego bezpośrednio z Teams (koniec z osobną rejestracją /przynajmniej przy sporej części wydarzeń/). Po rejestracji uczestnik otrzyma maila z informacją i linkiem do wydarzenia (w końcu!).

Rejestracja na wydarzenie

Tryby wydarzeń

Limit ilości uczestników spotkania zostaje zwiększony do 1000!! Tysiąc osób będzie mogło brać udział w pełni interaktywnym spotkaniu ze wszystkimi funkcjami (czaty, rozmowy, prezentacje). Po przekroczeniu 1000 uczestników spotkanie zamieni się w klasyczne webinarium, gdzie uczestnicy tylko oglądają a z prowadzącymi rozmawiają poprzez panel Q&A. Wszystko ustawi się automatycznie (wyciszenie uczestników, blokada kamer itp.).

To jest świetna wiadomość dla organizatorów konferencji on-line – koniec z decydowaniem czy robić spotkanie czy wydarzenie na żywo (każde miało swoje wady i zalety). Po wyborze 1 z opcji nie dało się już tego łatwo cofnąć (czasami tworzyło to spore problemy w trakcie wydarzenia).

Raporty

Wkrótce będą dostępne raporty z wydarzenia w Teamsach (do pobrania).  Będziemy mogli przeanalizować przebieg wydarzenia i zrobić podsumowanie (np. dla przełożonych – często wymagane). W kolejnym kwartale (trzymam kciuki) pojawi się dedykowana strona z zaawansowanymi statystykami.

Raporty ze spotkania

Te funkcje wraz innymi wdrażanymi (np. Dynamiczne widoki, PowerPoint Live, większe możliwości moderacji spotkania itp.) tworzą naprawdę rozbudowane środowisko dla wydarzeń on-line.

Współpraca

Duża nowość. Możliwość zapraszania gości do zespołów daje nam możliwość współpracy z osobami z poza firmy (Klientami, Partnerami). Kanały prywatne dodają miejsce w takich zespołach do pracy w mniejszych grupach osób bez konieczności tworzenia osobnych zespołów.

Udostępnianie konkretnego kanału to jeden poziom wyżej – możemy udostępnić 1 konkretny kanał w zespole osobom z firmy lub z poza niej (bez konieczności udostępniania całego zespołu). Uprości to znacznie tworzenie i zarządzanie zespołami do których zapraszamy osoby z zewnątrz.

Dla administratorów Microsoft przygotuje dedykowane miejsce do sprawdzania który kanał i komy jest udostępniony.

Czas przearanżować kilka moich zespołów 😊

Udostępnianie kanału

Zatwierdzenia

W styczniu zostały udostępnione zatwierdzenia w Teamsach a już mamy nadchodzące nowe funkcje.

Pierwsza rzecz to szablony – pojawią się predefiniowane szablony zatwierdzeń, ale będziemy mogli również stworzyć swoje własne, dostosowane do naszych potrzeb.

Pojawi się również możliwość dołączania plików bezpośrednio z OneDrive/SharePoint.

Na koniec więcej możliwości formatowania tekstu – wsparcie notacji Markdown w wiadomościach z zatwierdzeniami.

Zatwierdzenia

Inne nowości:

Inne nowości:

 • Nowe funkcje w aplikacji mobilnej (dostęp do plików w trybie offline, przypinanie czatów, nowa wyszukiwarka, automatycznie przełączanie w Dark mode)
 • Zadania – dodawanie checklisty do zadania, edycja opublikowanego zadania
 • Whiteboard – praca z tablicą z osobami z poza firmy!!
 • Szablony list – do List zostanie dodana możliwość tworzenia własnych szablonów! W Teamsach dosyć często wykorzystujemy listy a własne szablony tylko pomogą w pracy
 • Wykonywanie akcji bezpośrednio z wiadomości – rozszerzenie możliwości akcji z czatu o przepływy Power Automate

Pozostałe nowości

Poniżej lista innych ciekawych nowych funkcji które pojawią się wkrótce w Teamsach:

 • Teams Multi-Geo – możliwość wskazania w której lokalizacji dane organizacji będą przechowywane
 • Szyfrowanie rozmów ad-hoc (VoIP)
 • Branding aplikacji – możliwość zmiany opisów, ikon
 • Usprawnienia w zarządzaniu politykami (możliwość przypisywania polityki do grup)
 • Telemetria ze spotkań w czasie rzeczywistym
 • Anonimizacja danych użycia Teamsów

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich zapowiedzi. Po więcej informacji zapraszam na strony:

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *